Hlavní činností jednotky SDH Strážnice je zasahování u mimořádných událostí jako jsou požáry, dopravní nehody, technické pomoci a jiné. Zřizovatelem jednotky je město Strážnice. Jednotka je zařazena do kategorie JPO II/1 a má 25 členů.Všichni členové jednotky se pravidelně účastní jak zdravotních prohlídek,výcviků, tak i školení, kterými se zvyšují odbornosti jednotlivých členů. Od 1.1. 2008 je 16 členů na placené pohotovosti tzn.že je trvale zajištěn výjezd jednotky do 5 minut od vyhlášení poplachu, a to v počtu minimálně 1+ 3. (řidič,velitel,+ 2 hasiči). Jednotku většinou vysílá k zásahu krajské operační středisko (dále KOPIS) se sídlem v Brně. Poplach je vyhlašován pomocí 4 rotačních sirén. (sekce sirény) Doplňujícím prvkem sirén jsou SMS zprávy, které jsou doručovány z KOPIS všem členům zásahové jednotky.

Značného zýšení akceschopnosti jednotky bylo dosaženo v roce 2000 kdy byla zbrojnice rekonstruována a vzniklo zde 9 bytů, ve kterých bydlí členové výjezdové jednotky. Po této rekonstrukci se výjezdové časy výrazně snížily a proto výjezdy na opravdu závažné mimořádné události (požár, dopr. nehoda - vyproštění) nejsou časy výjezdu prvního vozidla (sekce technika) do 2 - 3 minut žádnou výjimkou.

Zásahová jednotka 2008

Strojník
Sukup Martin

* Vysvětlivky :

NDT – nositel dýchací techniky – umožňuje zasahovat s dýchacím přístrojem
Pilař – držitel průkazu obsluhy motorových pil dle platných SIAŘ HZS ČR  (sbírka interních aktů)
CHTS – člen jednotky zajištující chemicko-technickou službu

Prezentační video jednotky

SDH Strážnice from Milan Komoň on Vimeo.