Nové zásahové vozidlo Ford Ranger


191208_01.jpg, 209kB

Město Strážnice zakoupilo pro jednotku sboru dobrovolných hasičů nové zásahové vozidlo Ford Ranger. Vozidlo bylo zakoupeno za 1 007 000 Kč s DPH. Jihomoravský kraj přispěl na nákup částkou 500 tis. Kč. Na základě výběrového řízení vůz dodal firma Auto Trutnov.
Přinášíme pro Vás více informací o vozidle, včetně fotogalerie.

Využití vozidla


Vozidlo je určené jak pro dopravní nehody, tak pro další zásahy spojené se záchranou osob. Zkušenosti JSDH z posledních let ukazují, že pro zásahy spojené s resuscitací osob (AED) nebo pátrání po zraněných cyklistech ve složitém terénu či odlehlých chatových oblastech není velké cisternové těžkotonážní vozidlo vhodné. Navíc se dá do budoucna předpokládat, že takových zásahů bude vzhledem ke stoupajícímu provozu a rozšiřujícímu cyklo - turistickému ruchu v našem městě a jeho okolí (např. u Baťova kanálu, rozšiřujících se trailových tratí v obtížně přístupných t erénech na kú. Tvarožná Lhota) přibývat. Tento druh vozidla lze využít i při průzkumu lesních požárů v lokalitě Bzenec přívoz, kde má jednotka SDH Strážnice nejkratší dojezdový čas.

Rozměry a barva vozu


Ford je dlouhý 5 510 mm, široký 2 170 mm a vysoký 1 950mm. Vozidlo je v základu v bílé barvě, je polepeno červenou folií v odstínu RAL 3024. Specialitou je čelní maska s nápisem FORD, která je lakovaná do odstínu RAL 3024. V zadní části vozidle je šrafování chevron.

Nástavba :


Nástavba vozidla je laminátová a je uchycena v zadní části ke karoserii vozidla. Uvnitř nástavby je umístněno základní vybavení dle vyhlášky. Uvnitř nástavby je dále upevněna oranžová výstražná záblesková alej.

Podvozek :


Typ podvozku - Ford Ranger Double Cab XLT pro 5 osob, 4x4 s pohonem přední a zadní nápravy. Motor vozidla má objem 2.2 TdCi a výkon 118 kW. Vozidlo je vybaveno manuální šestistupňovou převodovkou a off road paketem pro jízdu v terénu. Vůz dokáže brodit klidnou vodou do hloubky až 800 mm, u dveří řidiče je zásuvka pro dobíjení akumulátoru. V kabině vozidla je umístněna digitální radiostanice.

Vozidlo bude do ostrého provozu zařazeno od 1.1. 2020, do té doby jsou prováděny kondiční jízdy a postupně se zaškolují na ovládání vozidla všichni členové jednotky.

Chceme tímto poděkovat Jihomoravskému kraji a vedení města Strážnice (paní starostce, zastupitelstvu, vedoucímu investic a správy budov..), které nám vycházelo vstříc při vyřizování všech potřebných podkladů. Vozidlo sice stojí v hasičské garáži, ale sloužit má především občanům našeho města, kteří potřebují pomoci….

ZPĚT